- Bir Önceki Sayfada Gördüğünüz Fiyat Listesinde Bulunan Paralarin Kondüsyon Tablosudur -
Lütfen Aşağıdaki Paraların Kağıt Kalitesi ile Elinizdeki Paranın Kağıt Kalitesini Karşılaştırıp Bir Önceki Sayfada Bulunan Tablodan Fiyatını Tespit Ediniz.

Paraların değerleri natürel ve temiz oluşuyla doğru orantılıdır.
Uluslararasi kabul görmüş olan ve Standart Catalogue of World Paper Money'de yayinlanan kondüsyon listesidir.

YIKANMIŞ SİLİNMİŞ ÜTÜLENMİŞ VEYA ETRAFI KESİLMİŞ,HERHANGİ BİR İŞLEME MARUZ KALMIŞ,KAĞIT EKLENMİŞ ŞEKİLDE OLAN HER PARA EN ZAYIF KONDUSYONDAN HESAPLANIR. BU NEDEN İLE KESİNLİKLE PARALARI DAHA İYİ GÖRÜNECEĞİNİ DÜŞÜNEREK İŞLEM YAPMAYINIZ.


HALİYLE KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 1/2

Bu kondusyonda bir para artık koleksiyona dahil edilebilmesi için   ancak çok nadir bir parça olması gerekir, 1.2.3.4. emisyon küpürü 500/1.000 lira olan paralar bu durumda olsa bile hatırı sayılır fiyatlara alıcı bulabilir.

 

 

- Birçok hasardan dolayi paçavra gibi olmuş, yipranmiş, lekeli, parçalari eksik, şekiller çizilmiş, daha büyük delikeri olan bir paradir. Parçalari bir arada bant tutuyor olabilir. Düzgün olmayan kenarlar kesilip düzeltilmiş olabilir.


ZAYIF (ORTA) KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 3/4

Kondusyonu çok bir para  koleksiyona dahil edilebilmesi için ancak nadir bir para olması gerekir, 1.2.3.4. emisyon küpürü 100/500/1.000 lira olan paralar bu durumda olsa bile küçük fiyatlara alıcı bulabilir.

Örneğin 1. emisyon 500 lira bu haldeyken 5,000 tl ye satılabilir.
1. emisyon 1.000 lira bu haldeyken 25,000 TL ye alıcı bulabilir.

 

 

- Tamamiyle gevşek, kirli, çok kullanilmiş bir para. Büyük parçalar yirtik-pirtik şekilde olabilir. Yirtiklar daha geniş olabilir. Paranin belirsiz kisimlari daha büyüktür.


İYİ  KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 5/6

Kondüsyonu orta durumda olan bu paralar iyi bir koleksiyoncunun albümünde yer almaz, ancak küpürü büyük nadir bir para olması durumunda daha iyi para eder, elinizdeki para eğer ilk 4 emisyon grubundaki küpürü 100 liraya kadar olan paralardan ise bu paraları satarken fazla birşey beklemeyin. Ancak elinizdeki kağıdın küpürü 100/500/1000 TL + bu küpürlü para 1.2.3.4. emisyon grubundan ise 3.000/10.000 TL arasında bir miktara satabilirsiniz.

 

 

- İyice yipranmiş, çok kullanilmiş bir para. Uzun zaman tedavül görmesinden dolayi, kalin birçok çizik ve kiriklar, boya lekesi, iğne-zimba deliği, kir, renk bozulmasi, kenar yirtiklari, merkezde delik, yuvarlaklaşmiş köşeler gibi hasarlara sahip olabilir. Büyük parça eksiği bulunmaz. Kağit üzerine şekil,resim vb. çizilmiş olabilir.


ÇOK İYİ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 7

Fena bir kondusyon sayılmaz, ancak 1.2.3.4. emisyon grubu veya 5. emisyon grubundaki avrupa baskı paralar bu haldeyken değerinde satılır.

 

 

- Hirpalanmiş çok kullanilmiş bir para olmasina rağmen hala eksiksizdir. Köşelerde daha da fazla yipranma ve yuvarlaklaşma, çentikler bulunabilir. Yirtiklar baski alanina kadar uzanabilir. Renk bozulmasi, boya lekesi olabilir. Aşiri katlanmadan ötürü merkezde bir delik oluşmuş olabilir. İğne yada zimba deliği olabilir. Kağit yumuşak, gevşek olabilir ama hiçbir parça eksik değildir.


TEMİZ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 8

Temiz kondüsyon, bir paranın kağıdı herhangi bir işleme, yıkama, kesik, silik, veya ütülemeye tabi tutulmaması durumu ve kağıdının sert, kırılgan yani hamurlaşmamış olması hali, köşeleri sivri diri halde olması demektir.

 

- Kolaylikla anlaşilabilecek şekilde tedavül görmüş bu para, birçok çiziklere, kiriklara ve büküklere sahip olabilir. Kağit aşiri derecede kirli değildir ancak bazi yumuşamalar olabilir. Kenarlar paranin çok kullanilmiş olduğunu belli eder durumda olup çerçevede ufak yipranma yirtiklari olabilir. Yirtiklar çerçevededir, dizayn alanina kadar uzamaz. Çok fazla katlanmadan dolayi merkezde bir delik oluşmamiştir. Renkler belirgindir ama çok parlak değildir. Bir yada iki zimba deliği olağandişi yipranma olarak sayilmaz. Genel görünüm hala istenen düzeydedir


ÇOK TEMİZ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 8,5

Kağıdı sert üzerindeki kat izleri ancak yakından bakıldığı zaman belli belirsiz olacak şekilde olan paradır, ortasındaki kat izinden dolayı kesinlikle lezyonu bulunmayan ( yırtık ) paradır.

 

 

 

- Biraz daha fazla yipranma ve kullanimin farkedilebileceği ama yine de güzel bir para. Yatay ve dikey birkaç çizikler olabilir. Kağit çok az kirlenmiş veya rengi hafif grileşmiş olabilir. Kağidin kendisi düzgündür yani yumuşak (ezik) değildir. Çerçeve alaninda yirtiklar olmasa dahi kenarlar hafif yipranmiş olabilir. Köşeler de yipranmiş olabilir ancak tamamiyle yuvarlaklaşmamiştir.


ÇOK ÇOK TEMİZ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 9

Ortasında bir iki adet kat izi olabilir fakat daha  fazla kat izi olamaz, kağıdı sert diri parlak köşeler sivri veya cok az yuvarlanmıştır, natürel paradır.

 

 

- Çok az kullanilmiş güzel bir para. En fazla üç taneye kadar ince çizik veya bir kuvvetli kirik mevcut olabilir. Kağit temiz ve orjinal parlakliğindadir. Köşeler çok az yuvarlaklaşmiş olabilir. Kat çizgisinin kenarla buluştuğu noktada çok az bir yipranma da olabilir.


ÇİL ALTI KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 9,5

Ortasında kat izi olamaz, sadece bir yerinde kırık veya sayma izi olabilir, parada iki tane kırık veya kat olamaz.

- Bir köşedeki sayma izi veya tam ortada çok hafif bir kat izi gibi, zorlukla farkedilebilen kusuru vardir ancak kağidin yüzeyini kiran herhangi bir kusur yoktur. Bir köşedeki banka sayim izi veya merkezde ince bir kat olabilir ancak ikisi ayni anda olamaz. Kağit temiz ve orijinal parlakliğindadir. Köşeler yuvarlaklaşmamiştir.


ÇİL KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 10

Adı gibi Çil Çildir :) darphaneden cıktığı şekilde el deymemiş bir para kadar temiz parlak naturel kat izi olmayan hiç bükülmemiş halde, yani bir para destesinin arasından çekildiği şekilde olan paradır. İlk 5 emisyon grubu paraların içinde herzaman değerlidir.

 

- Herhangi bir kullanim, katlama veya eskime söz konusu değildir. Harika bir şekilde korunmuş bu para, basimyeri, bankomat, piyasa ve kolleksiyonerce hiç kullanilmamiştir. Kağit renk kaybi ve bozulmasi olmaksizin temiz ve düzgündür. Köşeler keskin ve sivridir, yuvarlaklaşma kesinlikle yoktur. Para kendi doğal parlakliğindadir.